Abdull |
Wysłany: Wto 18:26, 04 Gru 2007 Temat postu: Zbiórka |
|
Podstawowym błędem młodych zastępowych jest nieumiejętne przygotowywanie zbiórek. Niestety ludzie słuchający „wykładów” szybko zniechęcą się do harcerstwa. Ludzie od razu wyczuwają, jeśli nie będzie pomysłu. A skąd je czerpać? Z głowy, filmów, książek, internetu, programów młodzieżowych, własnych przeżyć i wspomnień, z problemów dnia codziennego. Tematem na zbiórkę nie musi być tylko historia ZHP, samarytanka, itp. i tak w kółko – lepiej zorganizować czasem zbiórkę na „luźniejszy” temat, czyli o problemach młodych ludzi....
WAżNE Są:
* sens (czego ta zbiórka nas nauczy)
* pomysł (myśl, fabuła)
* plan (czyli to, co będzie po kolei na zbiórce)
* przygotowanie (warto notować gdzieś z boku wszystkie sprawy techniczne)
* atmosfera (postawa zastępowego, miejsce zbiórki)
PODSTAWOWE ZASADY DOBREJ ZBIóRKI:
* Logiczny ciąg – niektórzy o tym zapominają, co powoduje zmianę i zgubienie się tematu zbiórki... Planując zbiórkę powinniśmy wyznaczyć sobie temat i podporządkować mu wszystkie elementy zbiórki tak, by naturalnie się komponowały, uzupełniały i wypływały z siebie nawzajem.
* Zachowanie tempa zbiórki - tempo powinno być dostosowane do tematu i klimatu zbiórki – jeśli chcemy wywołać wzruszenie u harcerzy, to dajmy im czas na refleksję, jeśli chcemy ich czegoś nauczyć, to musimy dać im czas na przyswojenie informacji. Nie przedłużaj końca zbiórki – mały niedosyt przyciągnie ich za tydzień.
* Stałość niektórych elementów -rozpoczęcie i zakończenie zbiórki, gawęda lub pogadanka, zadanie międzyzbiórkowe.
* Coś nowego - harcerz chętniej przyjdzie na zbiórkę, jeśli będzie wiedział, że czeka go coś nieznanego, czegoś się nauczy, zobaczy coś ciekawego. Najlepiej jeśli niespodzianka będzie na końcu zbiórki – zrobi wrażenie i spowoduje, że ludzie chętnie będą przychodzić.
* Inicjatywa i samodzielność harcerzy - zmiana pełnionych na zbiórkach ról przez harcerzy. Zastępowy powinien wskazywać swoim podwładnym drogę, którą mają iść, ale nie powinien ciągnąć ich za rękę.
* Podział pracy w zastępie - zastępowy nie jest sam, ma swoją „prawą rękę” – podzastępowego, na którego zawsze może liczyć, poza tym każdy powinien czynnie uczestniczyć w zbiórce, pełnić jakąś rolę.
* Przemienność elementów zbiórki - harcerze nie powinni przez pół zbiórki siedzieć, a przez pozostałą część pląsać i bawić się – ważne jest, aby harcerze się nie zanudzili, ale też nie zmęczyli.
* Zastępowy też się bawi - fakt, że zastępowy jest wodzem nie świadczy jeszcze o tym, że ma stać z boku, kiedy inni się bawią. Kapitan nie opuszcza statku. Powinien być kimś, kogo harcerze będą naśladować.
* „Plan rezerwowy” – warto mieć coś w zanadrzu, w razie, gdyby z jakichś powodów przygotowany plan nie wypalił.
Pamiętajcie, że to Wy jesteście odpowiedzialni za zastęp, więc nie realizujcie szalonych i niebezpiecznych pomysłów! |
|